Sarkopenia to choroba, w której dochodzi do postępującego zaniku masy mięśniowej, osłabienia siły i pogorszenia sprawności fizycznej. Przez lata uważano ją za naturalny objaw starzenia, dziś jednak wiemy, że to osobna jednostka chorobowa, możliwa do rozpoznania, leczenia i spowalniania.
W przebiegu sarkopenii dochodzi m.in. do:
W efekcie osoba dotknięta sarkopenią zaczyna tracić siłę, wolniej chodzić, łatwiej się męczyć i przewracać, a w bardziej zaawansowanych przypadkach – ma trudność w wykonywaniu codziennych czynności.
Sarkopenia może być:
Do najważniejszych czynników ryzyka należą:
Na sarkopenię mogą wskazywać takie sygnały, jak:
Obecnie do rozpoznania sarkopenii stosuje się proste badania:
Dzięki tym badaniom można stwierdzić nie tylko obecność choroby, ale też ocenić jej stopień zaawansowania.
Tak – i to z bardzo dobrymi efektami.
1. Ruch to lek
Najskuteczniejszym sposobem walki z sarkopenią są ćwiczenia siłowe – wykonywane minimum dwa razy w tygodniu, najlepiej z odpowiednim obciążeniem. Dodatkowo warto wprowadzić ćwiczenia na równowagę i wytrzymałość, np. marsz z kijkami, pływanie, jazdę na rowerze.
2. Odpowiednie żywienie
Osoby z sarkopenią powinny spożywać więcej białka – najlepiej 1,2–1,5 g na każdy kilogram masy ciała dziennie.
Warto zwrócić uwagę na produkty bogate w leucynę (jeden z aminokwasów) – np. nabiał, mięso, jajka, soja.
Uzupełnienie niedoboru witaminy D poprawia funkcjonowanie mięśni.
W niektórych przypadkach lekarz lub dietetyk może zalecić tzw. żywienie medyczne – gotowe preparaty odżywcze w formie napoju.
3. Leczenie chorób towarzyszących
Leczenie sarkopenii będzie skuteczniejsze, jeśli dobrze kontrolowane są inne schorzenia – np. cukrzyca, choroby serca czy depresja.
Nieleczona sarkopenia prowadzi do:
Sarkopenia to nie tylko „naturalne starzenie się” mięśni – to konkretna choroba, którą można i warto leczyć. Największe znaczenie ma wczesne rozpoznanie, regularna aktywność fizyczna oraz odpowiednia dieta. Współpraca z lekarzem, fizjoterapeutą i dietetykiem pozwala zatrzymać proces utraty mięśni, odzyskać siłę i poprawić komfort życia – niezależnie od wieku.