Umów wizytę
Umów wizytę
+48 42 236 33 63
Ostry dyżur

Naprawa nierekonstrukcyjnych uszkodzeń ścięgien stożka rotatorów - Balon in space

Jest to innowacyjny zabieg polegający na wprowadzeniu biodegradowalnego balonu do przestrzeni podbarkowej. Stożek Rotatorów składa się z mięśni przyczepiających się do łopatki i kości ramiennej otaczającej. Stożek rotatorów odpowiada za ruchy rotacyjnie stawu ramiennego i prawidłową stabilizacje głowy kości ramiennej w panewce. Uszkodzenie stożka rotatorów prowadzi do silnych dolegliwości bólowych barku z ograniczeniem ruchomości stawu ramiennego, dysbalansu stawu i przemieszczeniem głowy kości ramiennej najczęściej pod wyrostek barkowy, zmniejszając przy tym przestrzeń podbarkową.
NASZE USŁUGI
Zabieg:

Naprawa nierekonstrukcyjnych uszkodzeń ścięgien stożka rotatorów

INFORMACJA O ZABIEGU:
Odpowiednią funkcją Balonu wprowadzanego pod wyrostek barkowy jest dodatkowa stabilizacja głowy kości ramiennej, powiększając przy tym przestrzeń podbarkową. Zrekonstruowane ścięgno ma szanse odpowiednio się wygoić zmniejszając przy tym dolegliwości bólowe barku i poprawiając zakres ruchomości stawu ramiennego. Zaletą balonu jest jego biodegradowalność. Znika on po kilkunastu miesiącach od implantacji, jest wchłaniany, rozpuszczany przez organizm, co oszczędza pacjentowi kolejnego zabiegu usunięcia tego amortyzatora.

Wskazania do naprawy nierekonstrukcyjnych uszkodzeń ścięgien stożka rotatorów

● masywne uszkodzenie stożka rotatorów,
● konflikt podbarkowy,
● zmiany zwyrodnieniowe stawu ramienno-łopatkowego.

postępowanie przed zabiegiem

Konieczna jest konsultacja z jednym z naszych lekarzy, który zbierze ogólny wywiad, oceni stan ogólny kliniczny pacjenta, wykona USG oraz zleci odpowiednie niezbędne badania - zwykle jest to rezonans magnetyczny pozwalający zaplanować szczegółowo operację i dobrać odpowiednią metodę zabiegu. Na 10 dni przed przyjęciem do Szpitala pacjent wykonuje badania laboratoryjne z krwi obwodowej (morfologia krwi obwodowej, APTT i INR, sód, potas) i badanie ogólne moczu. Należy pamiętać o aktualnych szczepieniach przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, gdyż istnieje niewielkie ryzyko transmisji wirusa podczas zabiegu operacyjnego.
czas trwania zabiegu:
60 - 120 minut
czas rekonwalescencji:
4 - 8 miesięcy
cena:

od 14 000 PLN

Na czym polega zabieg z wykorzystaniem balonu In Space?

Zwinięty balon wprowadzany jest na końcu zabiegu rekonstrukcji stożka rotatorów lub artroskopii stawu barkowego przez portal artroskopowy z umieszczeniem jego w odpowiednim miejscu w przestrzeni podbarkowej pod kontrolą artroskopu. Balon wypełniany jest roztworem płynu fizjologicznego, tworząc swego rodzaju poduszkę wypełniającą przestrzeń podbarkową chroniącą ścięgna stożka rotatorów. Zaletą balonu jest jego biodegradowalność. Znika on po kilkunastu miesiącach od implantacji, jest wchłaniany, rozpuszczany przez organizm, co oszczędza pacjentowi kolejnego zabiegu usunięcia tego amortyzatora.

postępowanie po zabiegu

Operowany bark jest unieruchomiony w specjalnej ortezie, do czasu jego wygojenia (od 1 do 3 tygodni). Dzięki zastosowaniu znieczulenia okolicy splotu ramiennego pod kontrolą USG, którzy wykonują lekarze anestezjolodzy, możliwe jest jak najszybsze usprawnianie pacjenta przy asyście fizjoterapeuty Ortho Sport Clinic już w pierwszych godzinach po zabiegu operacyjnym. Rehabilitacja jest dobierana indywidualnie dla każdego pacjenta przez fizjoterapeutę zgodnie z zaleceniami lekarza operującego.

Lekarze przeprowadzający naprawyę nierekonstrukcyjnych uszkodzeń ścięgien stożka rotatorów

Dr Grzegorz Sobieraj
Zarezerwuj konsultację

Nasi pacjenci skorzystali również...

Zalecamy także wybór zabiegów takich jak:

Umów wizytę

... i ocal swój ruch!
chevron-down