Bańki znane są ze swojego działania w leczeniu infekcji dróg oddechowych, lecz wykorzystywane są także w fizjoterapii. Zarówno bańki próżniowe, a także bańki gumowe/silikonowe są wparciem w czasie rehabilitacji. Techniki leczenia bańkami wspierają terapię podstawową przynosząc ulgę w wielu przewlekłych dolegliwościach ortopedycznych.
Stawianie baniek niesie ze sobą wiele pozytywnych skutków. Sama procedura polega na umieszczeniu specjalnych baniek na skórze pacjenta, wytworzeniu podciśnienia, które przyciąga skórę i tkankę podskórną do wnętrza bani. Bańki na plecy redukują odczuwane dolegliwości i rozluźniają mięśnie. Bańki wywołują reakcje krwionośne i limfatyczne w określonym obszarze.
Bańkę stosuje się także jako wspomaganie rehabilitacji pourazowej oraz w leczeniu blizn – nie tylko tych po zabiegach ortopedycznych i artroskopowych, ale też blizn pourazowych i spowodowanych różnymi zabiegami chirurgicznymi.
Wskazania do stawiania baniek obejmują nie tylko choroby ogólnoustrojowe czy infekcje, ale także przeciążenia i problemy z układem ruchu. Bańki mogą być stawiane także na plecach, klatce piersiowej i innych częściach ciała.
W gabinecie fizjoterapeutycznym bańki okazują się bardzo przydatne w leczeniu pacjentów ortopedycznych. Terapia bańkami ma zastosowanie w przypadku osób z rozpoznaniem m.in.:
W Ortho Sport Clinic w ramach terapii stosujemy dwa rodzaje baniek:
Dzięki tworzonemu przez bańkę podciśnieniu rozluźniają się mięśnie, które wcześniej były zbyt napięte. Dotyczy to także restrykcji powięziowych i zrostów międzymięśniowych. Uwalnianie bruzd między mięśniami powięziowych pozwala zmniejszyć dolegliwości bólowe i korzystnie wpływa na przesuwalność tkanek. Terapia bańkami może dzięki temu poprawić ich mobilność.
To silikonowe akcesoria, które służą do masażu różnych części ciała, czego konsekwencją jest zasysanie skóry. Wytworzone w ten sposób podciśnienie skutecznie oddziałuje na tkanki, wspomagając przepływ limfy i zwiększając ukrwienie (drenaż limfatyczny). W zależności od obszaru objętego masażem stosuje się bańki o różnym kształcie oraz wielkości. Przed wykonaniem zabiegu bardzo często nakładana jest odpowiednia oliwka, która w znacznym stopniu ułatwia przesuwanie bańki po ciele.
Bańka jest przydatna także w fizjoterapii sportowej. Zaleca się je u osób:
Terapię bańkami można traktować także jako przygotowanie układu ruchu do wysiłku, co wpływa na mniejsze ryzyko kontuzji (łącznie z rozgrzewką). Z kolei masaż bańką wykonany po treningu usprawnia procesy regeneracyjne i przyspiesza zdolność do ponownego podjęcia aktywności.
Bańki w gabinecie fizjoterapeuty to narzędzie do pracy z pacjentami przeciążeniowymi, ortopedycznymi i ze sportowcami. Terapia bańkami przydatna może okazać się również w leczeniu częstych dolegliwości, takich jak skłonność do przeziębień, zapalenia zatok i migreny. Warto korzystać z baniek w fizjoterapii, gdyż są narzędziem pozwalającym na rozluźnienie napięć mięśniowych i odzyskanie prawidłowej przesuwalności tkanek. Zestaw baniek będzie więc dobrym wyposażeniem gabinetu fizjoterapeuty i pomocą w codziennej pracy.