Umów wizytę
Umów wizytę
+48 42 236 33 63
Ostry dyżur

Skleroterapia żylaków Warszawa

Usunięcie żylaków czy pajączków to przede wszystkim działanie zdrowotne. Nie tylko poprawia wygląd naszych nóg, ale wpływa na poprawę naszego zdrowia. Problemy z prawidłowym krążeniem mogą mieć bowiem poważne konsekwencje - od utrudnienia w codziennym funkcjonowaniu, poprzez przewlekłe dolegliwości bólowe, aż po stany zagrażające życiu. Do wczesnych powikłań zaliczamy m.in. uczucie ciężkości nóg czy obrzęki, do zaawanasowanych – owrzodzenie i ryzyko zatoru.

Co to jest skleroterapia?

Informacje
Bardzo częstym problemem, z którym Pacjenci zgłaszają się do chirurga naczyniowego, są żylaki. Kręte, wypukłe i widoczne żyły to nie tylko defekt natury estetycznej, lecz także przyczyna obrzęków i objaw niewydolności żylnej, która dotyczy najczęściej kończyn dolnych.

Zabieg skleroterapii (obliteracja żylaków) jest metodą zamykania naczyń, polegającą na podaniu chemicznego środka obliterującego do światła żyły. Podawany lek prowadzi do uszkodzenia śródbłonka, wykrzepiania krwi, a w rezultacie do zwłóknienia naczynia. Najczęściej wykorzystuje się ją do zamykania żył siatkowatych o średnicy większej niż 3 mm.

Skleroterapia może być stosowana jako samodzielny zabieg, zwłaszcza w przypadku leczenia estetycznego bądź jako terapia uzupełniająca innych metod termicznych lub chirurgicznych. Często, dla osiągnięcia optymalnego efektu zaleca się serię zabiegów 3-5.

Ponadto zabieg skleroterapii jest skuteczną metodą leczenia niegojących się owrzodzeń żylnych, w których leczenie chirurgiczne (ze względu na otwarte rany) wiąże się z dużym ryzykiem powikłań infekcyjnych.

Zabieg przeprowadzony pod kontrolą USG ułatwia jego przeprowadzenie, umożliwia precyzyjne zobrazowanie przebiegu naczynia, a także pozwala monitorować wyniki leczenia.

Chirurg naczyniowy w Warszawie - Ortho Sport Clinic

Dr Jacek Kurnicki

Specjalista chirurgii naczyniowej i chirurgii ogólnej z ponad 20-letnim doświadczeniem zabiegowym. Absolwent Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Doktor nauk medycznych, asystent w Katedrze i Klinice Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej, Endokrynologicznej i Transplantacyjnej SPCSK WUM przy ul. Banacha.

W Ortho Sport Clinic przeprowadza konsultacje z zakresu chirurgii naczyniowej. Zajmuje się diagnostyką i leczeniem chorób tętnic i żył. Jego obszar zainteresowań to pacjenci z tętniakami aorty (łuku, aorty piersiowej i brzusznej), zwężeniem i tętniakami tętnic szyjnych i podobojczykowych, niedokrwieniem kończyn dolnych, zespołem ucisku pnia trzewnego (zespół Dunbara), żylakami kończyn dolnych i zespołem May-Thurner.

czas trwania wizyty:
30 min
Sprawdź dostępne terminy:
+48 503 103 689
cena:
od 400 PLN

Kwalifikacja do zabiegu skleroterapii

Podstawą kwalifikacji do zabiegu jest wywiad lekarski oraz wykonanie podstawowego badania diagnostycznego USG Doppler kończyn dolnych, celem zbadania przepływu krwi w naczyniach.

Kwalifikacji do tego zabiegu nie otrzymają Pacjenci, którzy są uczuleni na wstrzykiwany preparat, przechodzą infekcję ogólnoustrojową, cierpią na ostrą zakrzepicę żył głębokich, nieuregulowaną cukrzycę, nieleczone nadciśnienie tętnicze lub chorują na zatorowość płucną. Zabiegu nie przeprowadza się również u kobiet w ciąży i mam karmiących.

Jak przygotować się do zabiegu?

Na kilka dni przed zabiegiem zaleca się przyjmowanie Rutinoscorbinu, celem wzmocnienia ścian żył. Poza tym zabieg nie wymaga od Ciebie specjalnego przygotowania.

Przebieg zabiegu skleroterapii żylaków

W pierwszej kolejności lekarz wykonuje badanie USG, aby ocenić, czy krew w żyłach płynie prawidłowo. Następnie zaznacza „punkty kontrolne”, czyli miejsca, gdzie żyły zasilają żylaki. W oznaczone punkty za pomocą cienkich igieł podaje substancję, powodującą zwłóknienia i w efekcie zamknięcie widocznego naczynia. Bardzo ważnym elementem skleroterapii jest założenie opatrunku uciskowego lub specjalnej pończochy uciskowej o czym lekarz informuje pacjenta po zakończonym zabiegu.

Jak powstają żylaki kończyn dolnych?

Zmiany naczyniowe w kończynach dolnych wynikają z patologii żylnego układu powierzchownego, leżącego nadpowięziowo. Ich etiologia nie została w pełni wyjaśniona; do istotnych czynników ryzyka należą wiek, płeć, występowanie rodzinne, otyłość, tryb życia, ciąże, które mogą prowadzić do niewydolności zastawek żylnych i perforatorów (żył przeszywających, przechodzących przez powięź, które łączą żyły głębokie i powierzchowne). W efekcie rozwija się nadciśnienie żylne i dochodzi do poszerzenia naczyń.
Przypomnijmy, że zastawki żył kończyn dolnych (w warunkach prawidłowych) zapewniają jednokierunkowy przepływ krwi, tzn. z żył powierzchownych do głębokich, od obwodu w kierunku dosercowym. Ich niewydolność powoduje zwrotny przepływ krwi, tzw. refluks żylny.

Czy zabieg skleroterapii boli?

Z reguły skleroterapia jest zabiegiem bezbolesnym. Pacjent może jedynie odczuwać ukłucie igłą lub delikatne szczypanie. W przypadku, kiedy procedura generuje większy ból należy poinformować o tym lekarza w trakcie zabiegu.

Ile razy trzeba powtórzyć zabieg skleroterapii?

Najczęściej skleroterapia nie jest zabiegiem jednorazowym. Najlepsze efekty uzyskujemy w serii. Ilość zabiegów uzależniona jest od skali problemu. W przypadku małego i średniego nasilenia problemów zwykle rekomenduje się 3-5 zabiegów w odstępach minimum 2 tygodniowych. W przypadku dużych zmian może być konieczne przeprowadzenie nawet kilkunastu procedur.

Umów się na zabieg skleroterapi w Ortho Sport clinic

E-rejestracja

Jak długo goi się noga po skleroterapii?

Po skleroterapii może wystąpić miejscowe zgrubienie. W większości przypadków jest to naturalne następstwo zabiegu. Podczas wizyty kontrolnej powstałe zgrubienie można opróżnić. Po skleroterapii mogą wystąpić przebarwienia utrzymujące się do roku czasu.

Czy po skleroterapii można ćwiczyć?

Rekomenduje się ograniczenie wysiłku fizycznego przez 3-5 dni. Lekką aktywność fizyczną (np. rower, pływanie czy spacery) można wdrożyć po 2-3 dniach od zabiegu, jeśli nie wystąpiły żadne niepokojące dolegliwości.

Jak długo czeka się na efekty skleroterapii?

Efekty uzależnione są od skali problemu z jakim zgłosił się pacjent. Pierwsze efekty mogą być widoczne po kilku tygodniach. Należy wziąć pod uwagę, że jednorazowy zabieg zwykle nie rozwiązuje całkowicie problemu. W zdecydowanej większości przypadków przeprowadzenie skleroterapii pozwala osiągnąć bardzo dobre rezultaty medyczne i estetyczne.
E-rejestracja

Umów wizytę

... i ocal swój ruch!
Odzwiedź nasze media społecznościowe
chevron-down