Osocze bogatopłytkowe (PRP) to innowacyjna metoda leczenia, która zyskuje coraz większą popularność w ortopedii oraz medycynie sportowej. Terapia PRP polega na wykorzystaniu naturalnych właściwości regeneracyjnych krwi pacjenta do przyspieszenia gojenia i naprawy uszkodzonych tkanek. Dzięki wysokiej zawartości czynników wzrostu, PRP wspiera regenerację ścięgien, więzadeł oraz stawów, szczególnie w przypadku urazów przeciążeniowych, chorób zwyrodnieniowych i przewlekłych zespołów bólowych. Ta metoda jest szczególnie cenna w medycynie sportowej, gdzie umożliwia szybszy powrót do pełnej sprawności i aktywności fizycznej po kontuzjach, minimalizując ryzyko nawrotów.
Osocze bogatopłytkowe wykorzystuje się w ortopedii i medycynie sportowej, zwłaszcza w leczeniu chorych na przewlekłe zespoły bólowe związane z przeciążeniem i zmian stawu kolanowego.
PRP zawiera dużo czynników wzrostu i białka odpowiedzialne za regenerację – przyspiesza usuwanie komórek martwych lub uszkodzonych i poprawia ukrwienie (sprzyja tworzeniu nowych naczyń krwionośnych). Tkanki układu mięśniowo-szkieletowego zwykle goją się bardzo długo, ponieważ są słabo ukrwione. Dlatego właśnie, szczególnie sportowcom zaleca się tę metodę – pozwala im to szybciej wrócić do aktywności sportowej.
Zabieg iniekcji osocza bogatopłytkowego nie jest skomplikowany i nie wymaga specjalnego przygotowania. Jego najważniejsze etapy, to:
Iniekcja PRP może wiązać się z niewielkimi dolegliwościami bólowymi w miejscu podania preparatu, które szybko ustępują i nie przeszkadzają w codziennym funkcjonowaniu. Pacjentom zaleca się kilkudniowy odpoczynek po wykonaniu zabiegu.
Najbardziej powszechnym wskazaniem do podania osocza bogatopłytkowego są przewlekłe urazy ścięgien i więzadeł, m.in. łokieć tenisisty, zapalenie ścięgna Achillesa, kolano skoczka, ostrogi piętowe.
Ponadto osocze bogatopłytkowe może być stosowane w:
Jak wspomnieliśmy, iniekcja osocza PRP pozwala wykorzystać naturalne składniki krwi pacjenta, aby przyspieszyć regenerację uszkodzonych tkanek. Z tego powodu osocze bogatopłytkowe znalazło szerokie zastosowanie w ortopedii.
Terapia osoczem bogatopłytkowym w medycynie sportowej może dotyczyć tkanek miękkich (zgodnie z powyższymi przykładami), jak i układu kostnego. Schorzenia ortopedyczne możliwe do poddania terapii PRP to między innymi:
Dzięki temu, że pacjentowi podaje się jego własne osocze, eliminuje się ryzyko infekcji, zakażeń, lub negatywnej odpowiedzi immunologicznej.