Zabieg endoprotezoplastyki stawu rzepkowo-udowego (PFJ) polega na wszczepieniu protezy w obrębie stawu rzepkowo-udowego, czyli stawu między rzepką a kością udową. Staw ten znajduje się z przodu stawu kolanowego i odgrywa ważną rolę w ruchomości oraz funkcjonowaniu kończyny dolnej.
Endoprotezoplastyka stawu rzepkowo-udowego (PFJ) jest stosowana głównie w przypadku poważnych urazów, zwyrodnienia stawu, bądź też w sytuacji, gdy inne metody leczenia nie przynoszą oczekiwanych rezultatów.
Jak przebiega zabieg Endoprotezy stawu Rzepkowo udowego PFJ?
Sama operacja polega na usunięciu uszkodzonych fragmentów stawu i zastąpieniu ich protezą. Proteza ta replikuje naturalne struktury stawu rzepkowo-udowego, umożliwiając lepsze funkcjonowanie stawu oraz redukcję bólu i dyskomfortu.
Podobnie jak w przypadku innych zabiegów ortopedycznych, rehabilitacja jest kluczowym elementem po endoprotezoplastyce stawu rzepkowo-udowego. Proces rehabilitacji obejmuje ćwiczenia fizyczne, które pomagają wzmocnić mięśnie, poprawić zakres ruchu i przywrócić pełną funkcję stawu.
Czy usunięcie uszkodzonych fragmentów stawu jest skomplikowane?
Zabieg ten wymaga precyzyjnego planowania i wykonania przez doświadczonego chirurga ortopedycznego oraz współpracy pacjenta z zespołem medycznym, aby zapewnić najlepsze wyniki i szybką rekonwalescencję.