Konflikt udowo-panewkowy występuje, gdy głowa kości udowej oraz panewka stawu biodrowego są do siebie niedopasowane. W czasie ruchu stawu dochodzi do wyważania bądź ucisku na obrąbek stawowy i / lub chrząstkę stawową co prowadzi do ich uszkodzeń.
Zabieg leczenia konfliktu udowo-panewkowego ma na celu dopasowanie do siebie struktur tworzących staw biodrowy w taki sposób aby wyeliminować ww. konflikty mechaniczne.
Leczenie konfliktu udowo-panewkowego obejmuje metody operacyjne artroskopowe oraz MISA , w zależności od typu deformacji , stopnia uszkodzenia i nasilenia objawów.
Zabieg polegający na chirurgicznym przecięciu i przemodelowaniu kości w okolicy stawu biodrowego w celu zmiany geometrii stawu i zmniejszenia konfliktu.
Artroplastyka stawu biodrowego
W przypadkach zaawansowanego uszkodzenia stawu biodrowego lub nieodpowiadającej na inne metody leczenia konieczne może być zastąpienie stawu biodrowego protezą.
W przypadku konfliktu udowo-panewkowego, wybór odpowiedniej metody leczenia zależy od stopnia uszkodzenia stawu, wieku pacjenta, aktywności fizycznej oraz innych indywidualnych czynników zdrowotnych. Decyzja o wyborze metody leczenia powinna być podejmowana po dokładnym zbadaniu przez specjalistę ortopedę.