Osteotomia okołokolanowa to zabieg chirurgiczny, który polega na przecięciu kości tworzącej staw kolanowy z jednoczesną korekcją jej osi. Jest stosowana w leczeniu różnych schorzeń tego stawu, takich jak zniekształcenia, urazy czy choroby zwyrodnieniowe.
Zazwyczaj ten rodzaj operacji wykonuje się w celu korekcji nieprawidłowego ustawienia kości w stawie kolanowym. Osteotomia okołokolanowa stosowana jest również w celu przesunięcia obciążenia stawu kolanowego z jednej części stawu na inną, zmniejszając tym samym nacisk na uszkodzone obszary stawu.
Jakie są wskazania do osteotomii okołokolanowej?
Procedura ta może być stosowana u osób z chorobami zwyrodnieniowymi stawu kolanowego, jak również u sportowców czy osób młodych, które doznały urazów, ale chcą uniknąć protezowania stawu w późniejszym życiu. Osteotomie okołokolanowe to złoty standard w prewencji rozwoju zmian zwyrodnieniowych stawów kolanowych związanych z zaburzeniem osi kończyny.
Czy zabieg osteotomii okołokolanowej jest skomplikowany?
Osteotomia okołokolanowa to skomplikowany zabieg, często są połączony z procedurami artroskopowymi – naprawy łąkotek czy chrząstki stawowej, który wymaga precyzyjnego planowania i wykonywania.
Po operacji konieczna jest rehabilitacja, aby zapewnić prawidłowe gojenie się tkanek i umożliwić pacjentowi możliwie szybki powrót do aktywności fizycznej.