Umów wizytę
Umów wizytę
+48 42 236 33 63
Ostry dyżur

Zastrzyk nadtwardówkowy Warszawa

Zastrzyk nadtwardówkowy to jedna z możliwości leczenia bólu miejscowego okolicy kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego oraz związanej z tym dolegliwości kończyn dolnych (rwy kulszowej) – najczęściej jednej z kończyn dolnych.
Umów wizytę i pozbądź się bólu z Ortho Sport Clinic Warszawa! 
INFORMACJE:
Zabieg:

Zastrzyk nadtwardówkowy

ZABIEG:

Zastrzyk nadtwardówkowy – czym jest?

Zastrzyk nadtwardówkowy zawiera w sobie odpowiednio dobrany roztwór leku znieczulenia miejscowego i leku sterydowego. Można też dodawać do tego odpowiedni kompleks witaminowy zawierający na przykład witaminę B12. Zawartość strzykawki podaje się w przestrzeń nadtwardówkową, która wypełnia określone poziomy korzeni nerwów rdzeniowych. Iniekcja sterydowa ma na celu:
  • zmniejszenie dolegliwości bólowych poprzez zmniejszenie stanu zapalnego w obrębie korzeni nerwów rdzeniowych,
  • zmniejszenie napięcia mm. przykręgosłupowych, zwiększenie zakresu ruchomości w obrębie dolnego odcinka pleców,
  • ułatwienie przeprowadzenia ćwiczeń i zabiegów rehabilitacyjnych, które odbywają się ze znacznym zmniejszeniem lub bez dolegliwości bólowych,
  • zwiększenie komfortu życia.
czas trwania zabiegu:
30 - 45 min
czas rekonwalescencji:
3 - 4 dni
cena:

od 1500 PLN

Jak działają zastrzyki nadtwardówkowe?

Zastrzyk nadtwardówkowy przerywa nakręcającą się spiralę procesu zapalnego i bólu. Zmniejsza ucisk i poprawia ukrwienie nerwu rdzeniowego. Uszkodzony nerw wreszcie ma możliwość regenerowania się.

Podawany roztwór ma objętość około 20 ml. Jest to sporo, jeśli myślimy o przestrzeni, do której jest podawany. W związku z tym już samo podanie płynu do przestrzeni nadtwardówkowej zmniejsza stężenie substancji zapalnych poprzez ich rozcieńczenie i wypłukanie.

Dodatkowo działa steryd, który silnie wygasza zapalenia. Leki znieczulenia miejscowego hamują zaś generowanie sygnałów przez receptory bólowe, które drogami wstępującymi docierają do odpowiednich obszarów w mózgu.

Potencjalne korzyści blokady kręgosłupa

Poddanie się zastrzykowi nadtwardówkowemu umożliwia poprawę zdrowia i samopoczucia w następujących zakresach:
  • zmniejszenie bólu korzeniowego oraz stanu zapalnego – lek sterydowy zmniejsza produkcję prozapalnych substancji chemicznych oraz redukuje wrażliwość włókien nerwowych na te substancje, co hamuje błędne koło nakręcającego się stanu zapalnego,
  • łatwiejsza kontynuacja rehabilitacji, umożliwienie pacjentowi aktywnego wykonywania ćwiczeń według instruktażu fizjoterapeuty,
  • odłożenie w czasie lub brak konieczności wykonania zabiegu operacyjnego,
  • ulga w dolegliwościach bólowych powoduje zmniejszenie lub całkowity brak potrzeby przyjmowania doustnych leków przeciwbólowych, w tym NLPZ (niesteroidowych leków przeciwzapalnych).

Efektywność zastrzyku nadtwardówkowego

Dostępne wyniki badań pokazują, że od 70 do 90% pacjentów zgłasza zmniejszenie dolegliwości bólowych w okresie od tygodnia do 1 roku od zastrzyku. Jeżeli obserwuje się dobrą reakcję organizmu na 1 podanie blokady nadtwardówkowej, to drugie podanie może być rozpatrywane, gdy dolegliwości bólowe zaczynają na nowo narastać. Nie powinno się wykonywać jednak więcej niż 3 iniekcji w ciągu 12 miesięcy.

Lekarze wykonujący zastrzyk nadtwardówkowy w Warszawie

Dr Jan Borowski
Dr Tomasz Grądzki
Dr Karol Grzebyk
Dr Grzegorz Sobieraj
Dr Dawid Wrona
E-rejestracja

Wskazania do wykonania zastrzyków nadtwardówkowych

  1. Przepuklina krążka międzykręgowego – jest to sytuacja, gdy dochodzi do przerwania pierścienia włóknistego (czyli obwódki krążka) co prowadzi do wycieku treści jądra miażdżystego do kanału kręgowego,
  2. Zwyrodnienie krążka międzykręgowego.

Jakie badania I dokumenty są potrzebne na wizytę przed zabiegiem?

Niezbędnym badaniem jest nie starszy niż 5 lat wykonany rezonans magnetyczny kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego oraz badanie fizykalne, dzięki któremu lekarz może zaobserwować stan skóry dolnych części pleców pacjenta, napięcie mięśni przykręgosłupowych oraz bolesność w rzucie wyrostków kolczystych kręgów lędźwiowych jak również zakres ruchomości.

Ważna jest też ocena zmniejszenia bólu po stosowaniu leków przeciwbólowych – jakie preparaty, jak długo i w jakich okolicznościach są zażywane.

Zastrzyk nadtwardówkowy – przebieg

Przed wykonaniem samego zastrzyku nadtwardówkowego, lekarz przygotowuje odpowiedni roztwór leków. Ważną kwestią jest ustalenie odpowiedniej proporcji, żeby uzyskać najlepsze efekty. Podanie leku odbywa się za pomocą igły pod kontrolą USG do przestrzeni nadtwardówkowej. Zabieg najczęściej wykonywany jest w pozycji leżącej na brzuchu. Przed przystąpieniem do iniekcji obszar zabiegowy jest dokładnie odkażany. Po wprowadzeniu igły, pod kontrolą USG pacjentowi podawana jest mieszanina leków znajdująca się w strzykawce (sterydy, leki przeciwbólowe i znieczulające). Następnie lekarz usuwa igłę i przykleja plaster.
Zabieg odbywa się z użyciem znieczulenia miejscowego i jest praktycznie bezbolesny. Pacjent może mieć wrażenie “rozpierania” w miejscu podania leku. Zdarza się, że pacjent odczuwa ukłucie, jeśli igła zostanie wprowadzona blisko zmienionego zapalnie korzenia.

Pacjent jest cały czas świadomy i przytomny. Bezpośrednio po zabiegu znajduje się pod krótkotrwałą obserwacją personelu medycznego i zwykle w ciągu pół godziny może opuścić klinikę.

Przez minimum 20 minut po zabiegu pacjent przebywa w pozycji leżącej ze zgiętymi kończynami w stawie biodrowym i kolanowym celem rozprowadzenia leków po większym obszarze, w tym głównie w okolice korzeni dolnych nerwów rdzeniowych, których najczęściej dotyczy uszkodzenie. Łącznie około 20 minut po zabiegu pacjent jest obserwowany przez personel medyczny.

Po upewnieniu się, że stan ogólny pacjenta jest stabilny, nie występują objawy takie jak np. wzrost ciśnienia tętniczego, zawroty głowy czy osłabienie, pacjent może opuścić placówkę i wrócić do domu.
Tutaj ważną uwagą jest to, że dla bezpieczeństwa nie powinien prowadzić pojazdów mechanicznych przez minimum 5 godzin od zabiegu. Dlatego, należy zorganizować sobie kierowcę – najczęściej ktoś z najbliższej rodziny przywozi i odwozi pacjenta.

Blokada nadtwardówkowa – skutki uboczne

Możliwe skutki uboczne po wykonaniu zastrzyku nadtwardówkowego to:
  • krwawienie w miejscu wkłucia igły,
  • obrzęk okolicy poddanej zabiegowi,
  • wzrost ciśnienia tętniczego oraz zaburzenia gospodarki węglowodanowej np. poprzez wzrost glikemii,
  • niedowład, zaburzenie siły mięśniowej w obrębie kończyn dolnych,
  • zaburzenia czucia.

Zalecenia po powrocie do domu po zastrzyku – rehabilitacja

W dniu zabiegu wskazany jest oszczędzający tryb życia. W kolejnych dniach możliwe jest wykonywanie wszystkich czynności, przy czym dobrze byłoby nie dźwigać ciężkich przedmiotów i nie wykonywać częstych pochyleń. Od 3 dnia po zabiegu pacjent najczęściej zauważa poprawę dolegliwości. Jest to więc dobry okres, żeby „pójść za ciosem” i rozpocząć rehabilitację pod okiem fizjoterapeuty lub na własną rękę. Może to być przełom w nawyku regularnego uprawiania aktywności fizycznej. Jak wiemy wpływa ona dobroczynnie zarówno na zdrowie fizyczne, jak i psychiczne pacjenta.

Oczywiście pacjent nawet bez rehabilitacji odczuje zmniejszenie dolegliwości bólowych i zwiększy się komfort życia w postaci wyższej jakości snu, wykonywania codziennych czynności i ułatwienia kontaktów społecznych.

Zastrzyk nadtwardówkowy – ile zwolnienia lekarskiego po zabiegu?

Z powodu konieczności przejścia regeneracji nerwowej, pacjent otrzymuje zwolnienie lekarskie do pracy na okres 2-4 tygodni. W tym czasie odbywa się niezbędna rekonwalescencja. Dokładny czas zwolnienie lekarskiego jest ustalany indywidualnie z pacjentem.

Dowiedz się więcej o zabiegu

Dowiedz się więcej

Umów wizytę

... i ocal swój ruch!
chevron-down