Umów wizytę
Umów wizytę
+48 42 236 33 63
Ostry dyżur

Neurologopeda warszawa

Neurologopedia zajmuje się profilaktyką, diagnozowaniem oraz terapią zaburzeń mowy i języka, powstałych w wyniku wrodzonych uszkodzeń mózgu lub uszkodzeń powstałych po udarach czy wypadkach, centralnego układu nerwowego.

W Ortho Sport Clinic prowadzimy terapię pacjentów po udarach, wypadkach komunikacyjnych, zabiegach neurochirurgicznych, a także pacjentów onkologicznych. Terapią neurologopedyczną obejmujemy pacjentów, u których zaburzenia mowy są wynikiem chorób neurodegeneracyjnych, takich jak demencja, choroba Alzheimera, choroba Parkinsona czy np. stwardnienie zanikowe boczne (SLA). Prowadzimy pacjentów z chorobami nerwowo-mięśniowymi, chorobami rzadkimi.

INFORMACJE:
Rehabilitacja:

Neurologopeda

ZABIEG:

Neurologopeda – kim jest I czym się zajmuje?

Neurologopeda jest specjalistą, który posiada wiedzę z zakresu neurologii oraz logopedii i wykorzystuje ją pomagając osobom z zaburzeniami mowy o podłożu neurologicznym. Neurologopeda zajmuje się on diagnozą oraz terapią zaburzeń mowy i komunikacji pochodzenia neurologicznego. Takie schorzenia mogą być wynikiem wad wrodzonych lub urazu mózgu np. po udarze lub po wypadku komunikacyjnym.

Podczas konsultacji diagnostycznej, neurologopeda skupia się m.in. na zbadaniu:
  • mowy spontanicznej,
  • umiejętności nazywania, powtarzania, czytania i pisania,
  • rozumieniu mowy.
W swojej pracy neurologopeda m.in.:
  • bada i analizuje czynniki, które doprowadziły do zaburzeń mowy,
  • bada i analizuje czynniki, które wpływają na tempo oraz jakość opanowywania mowy osób posiadających schorzenia wpływające na mowę,
  • diagnozuje zaburzenia mowy, postawy oraz trudności językowe dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych w oparciu o badania neurologiczne i wywiad,
  • planuje rehabilitację oraz prowadzi zajęcia usprawniające.
czas trwania zabiegu:
40 - 60 min
czas rekonwalescencji:
wg indywidualnych zaleceń
cena:

190 - 230 PLN

Logopeda czy neurologopeda? Kim są I z jakim problemem ich odwiedzić?

Logopeda to z założenia terapeuta zajmujący się wadami wymowy. To do niego wybieramy się z dzieckiem, które nie potrafi opanować wymowy „r” lub zamiast łączyć sylaby w słowa, zaczyna się jąkać. Logopeda wspiera rozwój prawidłowej mowy, uczy jak poprawnie wymawiać określone dźwięki, by na koniec dotrzeć wraz z pacjentem do płynnej, swobodnej wymowy.

Neurologopeda zajmuje się szerszym spektrum – diagnozą i terapią różnych postaci zaburzeń mowy, języka i komunikacji spowodowanych opóźnionym dojrzewaniem lub uszkodzeniem ośrodkowego układu nerwowego zarówno u dzieci jak i dorosłych.

Zatem pacjentami neurologopedy mogą być zarówno dzieci, jak i dorośli, cierpiący na całościowe zaburzenia, które mogą poważnie odbijać się na umiejętności mowy czy komunikacji (udary, urazy, guzy mózgu czy niedotlenienia, obciążony wywiad okołoporodowy, niepełnosprawność intelektualna, całościowe zaburzenia rozwoju). Ze względu na duże spektrum oraz złożoność dolegliwości, którymi zajmuje się neurologopedia terapeuci specjalizują się często w określonych grupach pacjentów, zgodnie ze swoją wiedzą i zainteresowaniami.

Neurologopeda – dla kogo wizyta?

Terapię u neurologopedy powinny rozważyć osoby z zaburzeniami mowy osoby, które w wyniku m.in. chorób neurologicznych, urazów czaszkowo-mózgowych czy wypadków straciły zdolność mówienia.

Konsultacja neurologopedy ma na celu określenie stopnia zaburzeń mowy, w tym:
  • jąkania,
  • połykania,
  • ssania,
  • żucia,
uwarunkowanych problemami o podłożu neurologicznym.

Specjaliści neurologopedii w Ortho Sport Clinic Warszawa

Mgr Aleksandra Majewska
Zarezerwuj konsultację

Jakie metody są wykorzystywane w terapii Neurologopedycznej?

W Ortho Sport Clinic plan pracy oraz narzędzia zawsze dobieramy indywidualnie do potrzeb i możliwości pacjenta. Korzystamy z dostępnych na rynku innowacji, jak na przykład elektrostymulacja (zwłaszcza w terapii zaburzeń połykania). Wykorzystujemy techniki fizjoterapeutyczne – terapię manualną, terapię oddechową, kinesiotaping. W celu zwiększenia skuteczności naszych oddziaływań korzystamy z pomocy innych specjalistów: psychologów, neurologów, fizjoterapeutów, dietetyków.

Czas terapii jest uzależniony od stanu pacjenta i jego zaangażowania w proces terapeutyczny. Pojedyncza wizyta nie jest wystarczająca. Do uzyskania zadowalających efektów terapii konieczne jest odbycie cyklu spotkań. Zwykle terapia odbywa się od 1 do 5 razy w tygodniu. Specjalista dopasuje ją do potrzeb pacjenta, jego oczekiwań co do rezultatu oraz stylu życia. Bardzo ważnym czynnikiem w terapii jest też współpraca z najbliższym otoczeniem pacjenta.

Po zdiagnozowaniu problemu, kolejnym krokiem jest podjęcie odpowiedniego leczenia. Zakres naszych oddziaływań:
  • Terapia miofunkcjonalna – jest to terapia ukierunkowana na poprawę funkcji takich jak połykanie, oddychanie, pozycja spoczynkowa języka. Terapią miofunkcjonalną obejmujemy zarówno dorosłych, jak również młodzież, zwłaszcza w trakcie leczenia ortodontycznego. W czasie diagnozy oceniamy napięcie mięśniowe w obszarze orofacjalnym, sprawność artykulatorów, oraz sposób oddychania i pozycję języka w spoczynku. Przy terapii zaburzeń miofunkcjonalnych współpracujemy z fizjoterapeutami, ortodontami, osteopatami.
  • Terapia dysfagii – obejmuje diagnozę i terapię zaburzeń połykania. Podłoże dysfagii może być bardzo różne. Terapia koncentruje się na poprawie efektywności połykania, na wzmacnianiu mięśni biorących udział w tym procesie oraz na usprawnianiu samego aktu połykania. W terapii dysfagii wykorzystujemy liczne techniki fizjoterapeutyczne, elektrostymulację oraz kinesiotaping.
  • Terapia manualna – stosujemy jako metodę wspomagającą terapię miofunkcjonalną, terapię neurologopedyczną, zwłaszcza u pacjentów w trakcie leczenia ortodontycznego, u pacjentów po udarach czy pacjentów z SLA.
  • Terapia oddechowa – terapia oddechowa koncentruje się na poprawie wydolności, a co za tym idzie, jakości życia pacjentów z przewlekłymi chorobami układu oddechowego oraz u pacjentów, u których w wyniku uszkodzenia bądź osłabienia mięśni oddechowych dochodzi do ich niewydolności – zwłaszcza stwardnienie zanikowe boczne.
  • Elektrostymulacja – elektroterapia koncentruje się na pobudzeniu mięśni i nerwów w obszarze twarzy i szyi do lepszej pracy. Jej zastosowanie jest bardzo szerokie. Doskonałe efekty daje u pacjentów z zaburzeniami połykania, z dysfunkcjami języka na różnym tle. Elektrostymulacja świetnie sprawdza się w treningu warg czy podniebienia. Może być wykorzystywana w procesie rekonwalescencji po zabiegach korekty wędzidełka języka oraz w leczeniu bólu czy medycynie estetycznej.
  • Kinesiotaping – jest to narzędzie wspomagające terapię logopedyczną zarówno u młodzieży, jak i dorosłych z motorycznymi zaburzeniami w obrębie jamy ustnej. Aplikacja plastrów ma na celu wzmocnienie mięśni i przywrócenie prawidłowych funkcji takich jak oddychanie torem nosowym, prawidłowa pozycja języka w spoczynku, prawidłowe połykanie.
Terapia neurologopedyczna ukierunkowana jest na likwidowanie zaburzeń komunikacyjnych spowodowanych uszkodzeniem ośrodkowego układu nerwowego. Celami takiej terapii są m.in.:

Efekty terapii neurologopedycznej

  • rozbudowanie zasobu słownictwa czynnego i biernego;
  • usprawnienie motoryki narządów mowy;
  • poprawienie jakości funkcji językowej, oddechowej, fonacyjnej;
  • wypracowanie alternatywnych zachowań komunikacyjnych;
  • stymulacja nadawania i odbioru mowy w zakresie dostosowanym do potrzeb pacjenta;
  • stymulacja w zakresie mowy zautomatyzowanej, procesu powtarzania, nazywania, dialogu i mowy opowieściowej;
  • stymulacja procesów poznawczych w zakresie percepcji słuchowej, czuciowej, wzrokowej, a także pamięci, myślenia, orientacji przestrzennej, uwagi i koncentracji;
  • reedukacja umiejętności pisania i czytania.

Neurologopeda - jak przygotować się do wizyty?

Zabierz ze sobą wszystkie konieczne dokumenty poświadczające przebieg choroby czy urazu związanego z zaburzeniami mowy. Jeśli zaburzenia są skutkiem udaru, urazu lub guza mózgu, nie zapomnij o karcie informacyjnej ze szpitala. 

Na wizytę przyjdź z osobą, z którą spędzasz najwięcej czasu, dzięki temu łatwiej będzie Ci ćwiczyć w domu i regularnie monitorować postępy terapii.

Umów wizytę

... i ocal swój ruch!
chevron-down