Rehabilitacja uroginekologiczna przeznaczona jest przede wszystkim dla kobiet. Fizjoterapeutka uroginekolgiczna zajmuje się leczeniem, a także profilaktyką problemów związanych głównie z dolegliwościami kobiecymi, ale jego zadaniem jest również przywrócenie równowagi w sferze mięśniowo-powięziowej, która ma wpływ na prawidłowe funkcjonowanie narządów miednicy mniejszej.
W Ortho Sport Clinic rehabilitację uroginekologiczną kierujemy przede wszystkim do kobiet, które zmagają się z problemami i dysfunkcjami miednicy. Sama terapia nie opiera się wyłącznie na zniwelowaniu problemu, ale również na edukacji, aby każda kobieta była świadoma własnego ciała oraz potrafiła prawidłowo ćwiczyć i funkcjonować. Rehabilitacja uroginekologiczna wykorzystuje w swej praktyce jednakowo terapię manualną, pracę z oddechem, ale również ćwiczenia. Odpowiednie ćwiczenia, wzmacniające i rozluźniające mięśnie dna miednicy, potrafią pomóc w problemach wielu kobiet. Należy pamiętać, że ćwiczenia, jak i dobór terapii różnią się w zależności od danych dysfunkcji uroginekologicznych. Indywidualność i szerokie spojrzenie fizjoterapeuty uroginekologicznego pozwoli wykorzystać odpowiednią metodę, aby zminimalizować problem.
Niezwykle istotnym aspektem udanej rehabilitacji uroginekologicznej jest zaangażowanie i współpraca pacjenta. Realizowanie fizjoterapeutycznych zaleceń w domu, między kolejnymi wizytami jest najważniejszym warunkiem sukcesu.
Rehabilitacja uroginekologiczna - wskazania
Bolesne miesiączki - terapia polega na manualnym rozluźnieniu zbyt mocno napiętych mięśni dna miednicy, nawet metodą per vaginum. Wszystkie techniki mają na celu przywrócić prawidłowe napięcie mięśni. Dodatkowo zalecane są ćwiczenia domowe rozluźniające mięśnie dna miednicy, kinesiotaping oraz wdrożenie technik oddechowych.
Nietrzymanie moczu - rehabilitacja uroginekologiczna wzmacnia mięśnie dna miednicy, co może złagodzić, a nawet całkowicie zatrzymać nietrzymanie moczu, również w przypadku wysiłkowego nietrzymania moczu.
Obniżenie narządów rodnych - objawia się wrażeniem pełnej pochwy lub odczuwaniem obecności ciała obcego w pochwie. Inne symptomy to nieprawidłowy strumień moczu, niepełne wypróżnienie, zwiększone parcie na mocz, problemy z nietrzymaniem moczu lub stolca.
Rozejście spojenia łonowego - rehabilitacja uroginekologiczna wspiera w trakcie ciąży, zapobiegając nadmiernemu rozejściu spojenia łonowego oraz mięśni prostych brzucha.
Cięcie cesarskie - terapia ułatwia powrót do pełnej sprawności po cesarskim cięciu. Przeciwdziała m.in. rozejściu mięśnia prostego brzucha, kresy białej oraz bólowi pleców.
III trymestr ciąży - w ramach przygotowania ciała do naturalnego porodu terapia uroginekologiczna zmniejsza dolegliwości bólowe okołoporodowe, takie jak rwa kulszowa czy bóle kręgosłupa.
Problemy po przebytej ciąży - terapia zmniejsza ból spojenia łonowego oraz przepuklinę kresy białej.
Nieodpowiednie napięcie mięśni dna miednicy - rehabilitacja uroginekologiczna usprawnia mięśnie dna miednicy i wydajność oddechu podczas porodu.
Problemy ze współżyciem - terapia jest pomocna, jeśli współżycie jest bolesne i nieprzyjemne. Odpowiednie ćwiczenia łagodzą ból związany ze zrostami po zabiegach i napięcie mięśni dna miednicy mniejszej.
czas trwania zabiegu:
30 - 60 min
czas rekonwalescencji:
wg indywidualnych zaleceń
cena:
150 - 300 PLN
Specjaliści rehabilitacja uroginekologicznej w Ortho Sport Clinic Warszawa
Przeciwwskazania do rehabilitacji uroginekologicznej
Istnieją również przeciwwskazania, których należy przestrzegać, a są nimi:
powikłania w czasie ciąży,
niedokrwistość,
cukrzyca w czasie ciąży,
I trymestr ciąży,
inne przeciwwskazania narządów miednicy mniejszej, wyznaczone przez ginekologa.
Przed przystąpieniem do terapii uroginekologicznej warto udać się do lekarza prowadzącego, aby określić, czy owa terapia będzie w pełni bezpieczna. Lekarz ginekolog również poda wytyczne, na których fizjoterapeutka uroginekologiczna powinna się skupić i kierować podczas terapii.
Jak wygląda wizyta u fizjoterapeutki uroginekologicznej?
Pierwsze wizyty u specjalistów różnych dziedzin medycznych bywają stresujące i mogą wywoływać skrępowanie u pacjentów. Fizjoterapia uroginekologiczna porusza m.in. intymną sferę życia, dlatego zachęcamy nasze Pacjentki do odpowiedniego przygotowania się. Swobodna atmosfera i poczucie świadomości Pacjentki, jak będzie wyglądała wizyta, skutecznie przełoży się na sprawny proces diagnostyczny i efektywność terapii.
warto przynieść ze sobą dokumentację medyczną (nie tylko dotyczącą uroginekologii),
przygotuj na wizytę strój sportowy (top, T-shirt, legginsy lub krótkie spodenki), ciasne jeansy czy sukienki mogą utrudniać terapię, a w przypadku nauki ćwiczeń mogą krępować ruchy,
wizyta może odbyć się w dowolnym dniu cyklu, jeżeli dolegliwości i objawy związane są z fazą cyklu – warto, aby pacjentka zgłosiła się w momencie występowania tego problemu,
kilka dni przed wizytą warto zwrócić uwagę na częstotliwość korzystania z toalety w ciągu doby, ilość spożywanych płynów, ilość wydalonego moczu podczas pojedynczej mikcji oraz epizody nietrzymania moczu podczas określonych czynności, jeżeli takie występują,
zalecamy przyjście na pierwszą wizytę diagnostyczną z pełnym pęcherzem, jeżeli masz problem z nietrzymaniem moczu.
Na początku omawiamy problem, z którym przyszła do nas pacjentka. Fizjoterapeutka przeprowadza szczegółowy wywiad. Warto w tym momencie opowiedzieć o wszystkich niepokojących i sprawiających dyskomfort objawach.
Następnie fizjoterapeuta przeprowadza analizę postawy ciała w stroju sportowym, która może mieć duże znaczenie z dysfunkcjami z jakimi przychodzi pacjentka. Jeżeli są do tego wskazania i Pacjentka wyrazi na to zgodę, fizjoterapeutka uroginekologiczna przeprowadza badanie zewnętrzne i wewnętrzne narządów płciowych. Sprawdza napięcie mięśni dna miednicy, objętość tkanki, blizny, stabilność cewki/szyi pęcherza oraz przeprowadzany jest test mięśniowy i funkcjonalności mięśni.
W zależności od dysfunkcji i pozostałego czasu, fizjoterapeutka przeprowadzi pierwszą terapię, przekaże dalsze zalecenia i nauczy ćwiczeń, które odgrywają znaczącą rolę w procesie terapeutycznym.
Efekty terapii uroginekologicznej
Rehabilitacja uroginekologiczna jest zalecana w trakcie ciąży, aby ułatwić przebieg porodu. Proces regeneracji organizmu przebiega zdecydowanie szybciej, dzięki zminimalizowaniu komplikacji okołoporodowych. Poprawiając kondycję mięśni dna miednicy, można załagodzić ból w tej okolicy, rozwiązać wiele problemów związanych z komplikacjami w trakcie i po ciąży oraz poprawić jakość życia pacjentek w codziennym życiu.
Techniki fizjoterapii uroginekologicznej, jeżeli nie ma żadnych innych komplikacji, można wykonywać praktycznie w każdym wieku pacjentek. Przyczyniają się one do zmniejszenia bólu w okolicy kości krzyżowej, ograniczenia dyskomfortu podczas współżycia oraz zmniejszenia dolegliwości związanych z miesiączkowaniem.
Fizjoterapeutka podczas terapii poprowadzi nie tylko samą terapię manualną, ale również uczy poprawnej techniki oddychania, odpowiednich ćwiczeń do praktykowania w domu oraz technik relaksacyjnych. Jest to niezwykle istotne, ponieważ tylko regularna praca pacjenta wraz z fizjoterapeutką może zmniejszyć, a nawet zniwelować problemy z mięśniami dna miednicy mniejszej.
Rehabilitacja uroginekologiczna w ciąży I w okresie połogu
Na wizytę do fizjoterapeutki uroginekologicznej warto udać się w ciąży. Specjalista dokonując analizy postawy ciała i toru oddychania oraz działania mięśni pomaga kobiecie przygotować się do porodu. Uczy prawidłowej techniki rozluźniania mięśni, technik oddechowych, co przekłada się na bardziej świadomy poród i tym samym zmniejsza ryzyko pęknięcia krocza. Rozpoczęcie przygotowań do porodu z pomocą fizjoterapeutki uroginekologicznej można rozpocząć w II trymestrze ciąży.
Nietrzymanie moczu a rehabilitacja uroginekologiczna
Problem nietrzymania moczu dotyczy nie tylko osób starszych – pojawia się u kobiet w ciąży i po porodzie, a także u mężczyzn z przerostem prostaty, bądź po zabiegach operacyjnych.
Najczęstszym typem nietrzymania moczu jest typ wysiłkowy, który objawia się mimowolnym oddawaniem moczu podczas wysiłku fizycznego, jak skakanie czy chodzenie albo przy kaszlu czy kichaniu. Z problemem nietrzymania moczu należy jak najszybciej zgłosić się do urologa i fizjoterapeuty uroginekologicznego – zbagatelizowany problem będzie się tylko pogłębiał, w wczesne podjęcie leczenia może całkowicie zwalczyć problem.
Najczęstszą przyczyną nietrzymania moczu u kobiet w ciąży i po porodzie jest osłabienie mięśni dna miednicy. Wydzielające się hormony oraz powiększająca się macica prowadzą do rozluźnienia mięśni, a metodą leczenia tego typu nietrzymania moczu są ćwiczenia wzmacniające mięśnie. Terapię powinna ustalić indywidualnie dla każdej Pacjentki właśnie fizjoterapeutka uroginekologiczna.