Atroliza stawu kolanowego to procedura chirurgiczna, której celem jest usunięcie zrostów stawu ograniczających prawidłową ruchomość stawu. Zrosty te mogą być wynikiem urazów, stanów zapalnych, przebytych zabiegów operacyjnych lub innych schorzeń, które prowadzą do ograniczenia ruchomości stawu.
Zabieg atrolizy stawu kolanowego może być wykonywany w przypadku, gdy zrosty włókniste ograniczają swobodę ruchu w stawie, powodują ból lub utrudniają normalne funkcjonowanie kolana. Poprzez usunięcie tych zrostów chirurg ma za zadanie przywrócić większą ruchomość stawu kolanowego oraz wyelimonować dolegliwości bólowe pacjenta.
Jak przebiega zabieg Artrolizy stawu kolanowego
Sam zabieg polega na usunięciu zrostów za pomocą narzędzi chirurgicznych. Chirurg może wykorzystać techniki artroskopowe, co oznacza, że operacja jest wykonywana za pomocą małej kamerki i specjalistycznych narzędzi, które wprowadza się do stawu przez niewielkie nacięcia. To pozwala na mniejsze uszkodzenie tkanek, krótszy czas rekonwalescencji i szybszy powrót do pełnej aktywności.
Po atrolizie stawu kolanowego pacjent musi poddać się rehabilitacji w celu przywrócenia siły i ruchomości stawu.