Umów wizytę
Umów wizytę
+48 42 236 33 63
Ostry dyżur

Elektroterapia Warszawa

Elektroterapia to zabiegi z zakresu fizjoterapii, których celem jest leczenie bólu oraz wspomaganie regeneracji organizmu. Do ich przeprowadzenia stosuje się prądy stałe oraz impulsywne o małej i średniej częstotliwości, w wyniku których powstaje elektryczny bodziec leczniczy wspomagający gojenie się tkanek. Prądy lecznicze są bezpieczną metodą fizjoterapeutyczną. Potwierdzona wieloletnim doświadczeniem skuteczność zabiegu sprawia, że lekarze bardzo często zalecają̨ go jako jeden z podstawowych elementów terapii w zwalczaniu wielu dolegliwości. Elektroterapia może być stosowana jednocześnie z innymi metodami z zakresu fizykoterapii.

INFORMACJE:
Rehabilitacja:

Elektroterapia

ZABIEG:

Elektroterapia - efekty

Ze względu na podstawowe przeznaczenie prądu, jakim jest działanie przeciwbólowe, efekty są odczuwalne natychmiast po zabiegu. Terapia prądem, zwana elektrostymulacją, wykorzystuje impulsy elektryczne, które stymulują zakończenia nerwowe, co prowadzi do szybkiej ulgi w bólu i zwiększenia komfortu pacjenta. Dodatkowo, leczenie prądem przyspiesza gojenie ran oraz odbudowę tkanek, co jest szczególnie istotne w przypadku kontuzji, urazów czy operacji. Efekty te są możliwe dzięki poprawie ukrwienia w obszarze poddawanym terapii, co zwiększa dostarczanie tlenu i składników odżywczych do tkanek, wspomagając procesy regeneracyjne.

Terapia prądem ma także działanie przeciwzapalne, co jest korzystne w leczeniu stanów zapalnych mięśni, stawów czy ścięgien. Dzięki temu możliwe jest zmniejszenie obrzęków oraz łagodzenie objawów zapalnych, co przyspiesza powrót do pełnej sprawności fizycznej. Aby uzyskać najlepsze efekty terapeutyczne, zabieg należy powtarzać codziennie przez pięć lub dziesięć dni. Regularne sesje terapeutyczne nie tylko potęgują działanie przeciwbólowe, ale także umożliwiają długoterminowe zmiany w funkcjonowaniu tkanek, co jest kluczowe w procesie rehabilitacji. Warto pamiętać, że skuteczność terapii prądem zależy także od indywidualnych potrzeb pacjenta oraz rodzaju schorzenia, dlatego zaleca się konsultację ze specjalistą w celu dostosowania planu leczenia do konkretnej sytuacji.

Rodzaje elektroterapii

Podstawą przystąpienia do elektroterapii jest określenie jaki rodzaj zabiegu będzie odpowiedni dla
pacjenta i doskwierających mu dolegliwości. Rodzaje elektroterapii:
  • Prądy TENS (przezskórna elektryczna stymulacja nerwów) to metoda elektrostymulacji wykorzystująca prąd impulsowy o niskiej częstotliwości. Jego działanie ma silne zastosowanie przeciwbólowe. Prądy TENS działają dwutorowo:
    • stymulują wytwarzanie przez organizm pacjenta substancji zwanych opiatami endogennymi (swoiste leki przeciwbólowe),
    • blokują sygnały bólu, które są przesyłane przez układ nerwowy.
    Ta metoda znajdzie zastosowanie głównie w leczeniu bólów kręgosłupa oraz bólów reumatycznych.
  • Galwanizacja wykorzystuje prąd jednokierunkowy. Dobór odpowiedniego parametru oraz sposób umieszczenia elektrod uśmierza ból oraz wspomaga proces odnowy tkanek. Jest pomocny również podczas dyskopatii i napięć mięśniowych.
  • Elektrostymulacja to zabieg, w którym za pomocą stałego prądu impulsowego wywołuje się kontrolowany skurcz mięśni, by w ten sposób je pobudzić i doprowadzić do lepszego ukrwienia. Metoda przynosi dobre efekty w przypadku zaburzeń ruchowych — niedowładów czy schorzeń układu nerwowego.

Elektroterapia - przebieg zabiegu

W celu przeprowadzenia zabiegu na ciele pacjenta umieszcza się elektrody, przez które przepływa prąd. Elektrody są kluczowym elementem terapii, ponieważ to one umożliwiają przesyłanie impulsów elektrycznych do wybranych obszarów ciała. Zazwyczaj umieszcza się je na skórze w miejscach, które są dotknięte bólem lub wymagają rehabilitacji. Warto wspomnieć, że czas trwania jednej sesji jest uzależniony od rodzaju zabiegu, jego lokalizacji, a także konkretnych dawek i parametrów używanego prądu.

W praktyce, zabieg trwa przeważnie od kilku do kilkudziesięciu minut. Na przykład, w przypadku terapii prądami TENS sesje mogą być krótsze, często oscylując wokół 20-30 minut, ponieważ celem jest szybkie złagodzenie bólu. Natomiast zabiegi galwanizacji czy elektrostymulacji mogą trwać dłużej, zwłaszcza gdy wymagane są większe dawki prądu do skutecznej stymulacji mięśni lub tkanek.

Fizjoterapeuci w Ortho Sport Clinic Warszawa

Mgr Michał Kłosiński
Mgr Krystian Kozieł
Mgr Agata Lubiejewska
Mgr Jakub Wasilewski
Mgr Krzysztof Wiernicki
Zarezerwuj konsultację

Elektroterapia - wskazania

Zabieg jest przeznaczony dla osób cierpiących na różnorodne schorzenia, takie jak dyskopatie, choroby kręgosłupa, nerwobóle, choroby reumatyczne, bóle głowy i migreny. Terapia prądem przynosi ulgę w bólu i wspomaga regenerację tkanek, co jest szczególnie istotne w przypadku urazów, stanów zapalnych czy przewlekłych dolegliwości. Dzięki działaniu przeciwzapalnemu i przeciwbólowemu, zabieg znacząco poprawia komfort życia pacjentów, a także wspiera ich procesy rehabilitacyjne.

Dodatkowo, terapia skutecznie łagodzi stany pourazowe, redukując obrzęki i przyspieszając gojenie, co jest istotne w przypadku kontuzji sportowych oraz urazów powypadkowych. Zastosowanie prądu może również przyczynić się do poprawy jakości życia osób z migrenami, gdyż stymulacja endorfinami zmniejsza intensywność bólów głowy. Warto, aby zabieg był przeprowadzany pod nadzorem specjalisty, który dostosuje parametry terapii do indywidualnych potrzeb pacjenta.
czas trwania zabiegu:
5 - 10 min
Częstotliwość:
wg indywidualnych zaleceń
cena:

od 25 PLN

Elektroterapia – przeciwwskazania

Elektroterapii nie można przeprowadzać́ w przypadku, gdy pacjent ma wszczepione urządzenie elektroniczne (rozrusznik), endoprotezy, cierpi na choroby nowotworowe, ropne stany zapalne skóry i tkanek miękkich, wypryski, owrzodzenia, miejscowe zaburzenia czucia, porażenia spastyczne, zagrożenie zatorami, zakrzepowe zapalenie żył, miażdżycę zarostową tętnic, ogólne infekcje, miesiączkę lub jest w ciąży.

Umów wizytę

... i ocal swój ruch!
chevron-down